background

PRZYJAŹŃ Z JEZUSEM Kol. 3:17 4 po Trójcy 27.06.2010

(Na motywach ksiażki „Nowe spojrzenie” Rick’a Watkinsa)

I wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez niego Bogu Ojcu.

 

1. zainspirowany zostałem przeczytanym zdaniem – w końcu na tym polega ta

służba, aby karmić wszystkich Was tym - czym sam żyję. Tym, co mi w

danym momencie jest ważne, istotne… w książce Ricka Watkinsa

przeczytałem takie oto zdanie;

zamiast rozmawiać ze sobą, wyrób w sobie nawyk rozmawiania z

Jezusem !

niejednokrotnie po jakieś przebytej burzy, pozostawieni sami sobie, gryziemy się w sobie, analizujemy, rozpatrujemy na wszystkie strony swoją sytuacje w której się znaleźliśmy. Niejednokrotnie po rodzinnej kłótni, po odkryciu dramatycznej różnicy zdań, zamartwiamy się nad sobą, dręczymy siebie samych pytaniami; jak to jest? kto ma w końcu rację? czy naprawdę powiedziałem właściwe słowa ?

Grzegorz Turnau, krakowski bard i poeta śpiewa w jednej swej pieśni ;

lepiej byłoby- że nie powiedzieliśmy tych ostatnich słów… bo za nimi jest

już tylko głuszec” - głucha cisza samotności- po której nie mamy już nic sobie do powiedzenia- która obciąża nasz lot i wciska nas w zaułek samo-udręczenia;wówczas…zamiast rozmawiać ze sobą, wyrób w sobie nawyk

rozmawiania z Jezusem !

2. życie wydaje się łatwe, ale tylko z pozoru – na co dzień bywa bardziej

skomplikowane- a może- to my sami jesteśmy mistrzami

w komplikowaniu sobie własnego życia ?

3. (R.Watkins)…była pewna kobieta, której życie wydawało się spełnieniem

marzeń. Przystojny i bogaty książę wybrał właśnie ją za żonę. Szybko stała się najbardziej popularną, najczęściej fotografowaną i najbardziej rozpoznawaną postacią na świecie. Miała wszystko, czego mogłaby pragnąć młoda kobieta- sławę, fortunę, najlepsze rzeczy, jakie ten świat może zaoferować. Podróżowała po świecie i wszędzie na jej przyjazd rozwijano czerwone chodniki, ponieważ należała do rodziny królewskiej. W każdym aspekcie swojego zycia – ubioru, fryzury, makijażu, podróży, ćwiczeń, sposobu żywienia korzystała z rad najlepszych konsultantów. Nieźle jak na dawną przedszkolankę, prawda ? Ale tak jak w przypadku większości bogatych i sławnych, jej życie prywatne wcale nie przypominało tego zewnętrznego, publicznego obrazu. NA osobności cierpiała na napady depresji i poważnych zaburzeń żywieniowych. Ten, którego kochała odrzucił ja i zdradził, głęboko ja raniąc. Życie tej młodej matki było tak nieszczęśliwe, że przynajmniej 5 razy próbowała popełnić samobójstwo. A potem bajkowe życie nagle skończyło się tragicznym wypadkiem w tunelu samochodowym w Paryżu./Będąc w Paryżu z Chórem widzieliśmy ten drogowy, miejski tunel i ciekawą rzeźbę w postaci złotego płomienia wydobywającego się z tego tunelu…Najwspanialsze przyjemności, jakie świat ten ma do zaoferowania, nie przynoszą zaspokojenia. Obyśmy się tego nauczyli od księżny Diany -Lady D.

 

4. Zazwyczaj kazanie powstaje w oparciu o zalecany tekst biblijny, bywa też

inaczej- gdy dana myśl – staje się mottem kazania i ta myśl wyznaczyła

właściwy kierunek poszukiwań w Biblii . W piśmie świętym z łatwością

znajdujemy prototypy zachowania w którym widoczny jest wypraktykowany

nawyk koncentrowania się na Bogu

Dla przykładu i dla porównania dwie postacie; Dawid i Ap. Paweł

Dawid w Psalmach woła Ps. 31:10-16 Zmiłuj się nade mną, Panie, bom jest

uciśniony! Zmętniało od zgryzoty oko moje….(, dusza i wnętrzności moje….

Bo życie moje upływa w boleści…

15. Ale ja tobie ufam, Panie! Mówię: Tyś Bogiem moim.16. W ręku twoim są

losy moje,…

Ap.Paweł; Rzym. 14:7-8

Albowiem nikt z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera;

Bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy; przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy.

Lub też; w l.do Filip. 4:4 Radujcie się w Panu zawsze; powtarzam, radujcie się.

W tym samym liście Filip. 3:7,8 zaskakujące wyznanie;

Ale wszystko to, mi było zyskiem, uznałem ze względu na Chrystusa za szkodę.

8. Lecz więcej jeszcze, wszystko uznaję za szkodę wobec doniosłości, jaką ma poznanie Jezusa Chrystusa, Pana mego, dla którego poniosłem wszelkie szkody i wszystko uznaję za śmiecie, żeby zyskać Chrystusa….

( Tomek Żółtko)….Zaglądam do własnej duszy. Czy ja w imię spotkania się ze Zmartwychwstałym też zapominam o wszystkim? Czy w tym kontekście, swoje jakieś tam osiągnięcia i sukcesy też jestem gotów uznać za... śmieci?!!! Brrrr! Niełatwe to słowa...Jednak...Przecież moją godność i wartość zakotwiczyłem kiedyś w Tym, dzięki któremu wreszcie mogę się czuć BEZPIECZNY i SPEŁNIONY... Więc zgoda! Sam w sobie coś łamię i próbuję za Pawłem: "Tylko Chrystus - reszta to śmieci!" Bo ta wolność warta jest poświęceń. Wolność do spełnionego bycia z Nim, niezależnie od "zewnętrznych" komentarzy.

5. weret kazalny; I wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez niego Bogu Ojcu.

Jest nam znany – zwłaszcza tym, którzy niedawno stali przed ołtarzem w dniu swoich zaślubin- jest to niezwykłe zachęcenie…aby wszystko, dosłownie wszystko co się robi, czynić w świadomości, że Pan Jezus jest w tym obecny- w dobrym i złym

6.PRZYJAŹŃ Z JEZUSEM - czy jest możliwa, realna?

- jak taka przyjaźń ma ona wyglądać ?

(R.Watkins)…rozmawiaj z Nim o wszystkim. Zanim rozpoczniesz jakąś pracę –

oddaj Ją Jemu i powiedz, że robisz to dla Niego. Proś o mądrość i o prowa-

dzenie w czasie pracy, a gdy skończysz podziękuj mu za Jego pomoc…

wystarczy , że od czasu do czasu cichutko wypowiesz dla siebie

samego- Jego imię „ Jezus”, w chwili gdy umysł na chwilkę oderwie się od wykonywanej roboty. Albo wznieś krótką modlitwę „ Panie, wiem że tu jesteś” albo „Potrzebuję Twojej mądrości Panie” lub krótkie tylko „ Pomóż mi Panie”….

Jest to zadanie dla naszego umysłu- aby sobie stale uświadamiać, ze nie jesteśmy sami, że ON jest tuż przy nas. Przez cały dzień, możemy mówić Mu jak się czujemy, dzielić się z Nim naszymi radościami i smutkiem… refren pewnej pieśni brzmi tak;…I odtąd Jezus i ja –wciąż ręka w rękę dzielimy razem trudności wszelkie, czy smutek radość czy łzy , czy deszcz czy słonce lśni, po wszystkie me dni mój Jezus i JA !

zamiast rozmawiać ze sobą, wyrób w sobie nawyk

rozmawiania z Jezusem !

 

Ponieważ;… wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez niego Bogu Ojcu.

amen